Zastanawialiście się kiedyś kiedy upieczono pierwszy sernik? Najprawdopodobniej było to już w starożytności! Matczyne serniki powstały w Grecji i Rzymie. W XIX wieku przepis dotarł z kolonistami do Ameryki Północnej i tam zaczął ewoluować.
Dzisiaj istnieje mnóstwo przepisów na sernik, od wiedeńskiego (pieczonego z bakaliami) po amerykański na bazie serka Philadelphia. W miarę wpisów na blogu postaram się przybliżyć i podać Wam przepisy na te najpopularniejsze :)
W tym wpisie przedstawiam Wam przepis na sernik cieszący się największym uznaniem - Klasyczny sernik, na bazie tlustego sera białego, który kupimy w każdym sklepie :)
Klasyczny sernik
Składniki na ciasto:
/tortownica o średnicy 23-24cm/200 g mąki pszennej
szczypta soli
125 g masła
łyżka cukru
woda
Składniki na masę serową:
500 g tłustego sera białego80 ml śmietanki 36%
3 jajka (żółtka oddzielone od białej)
140 g cukru
3 łyżki mąki ziemniaczanej
2-3 krople aromatu waniliowego
szczypta soli
Przygotowanie:
W misce mieszamy mąkę z solą i ucieramy je z masłem do momentu, aż składniki zaczną przypominać okruchy chleba. Następnie dodajemy cukier i łyżkę wody i formujemy ciasto. Ja mieszałam ciasto za pomocą robota plenatarnego - odkąd zamieszkał w mojej kuchni nie wyobrażam sobie pieczenia bez niego :DCiasto zagniatamy w kulę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy na godzinę do lodówki, lub jeśli nam się śpieszy na 30 minut do zamrażalnika.
Po upływie tego czasu wyjmujemy ciasto z lodówki i rozwałkowujemy je na posypanej mąką stolnicy. Następnie wykładamy nim spód i boki tortownicy. Niepotrzebne ścinki odcinamy - wyrównując górne brzegi.
Oddzielone białka ubijamy ze szczyptą soli na pianę i odstawiamy na bok.
Aby wykonać masę serową mieszamy ser, śmietankę, żółtka jajek, cukier, mąkę ziemniaczaną i aromat na gładką masę.
Na sam koniec do masy dodajemy białka i dokładnie mieszamy.
Masę serową wylewamy na bazę z ciasta i wygładzamy powierzchnię spodnią częścią łyżki.
Sernik pieczemy 40 minut w temperaturze 200°C. Kiedy ciasto będzie gotowe wyłączamy piekarnik, otwieramy drzwiczki i pozostawiamy w nim ciasto do wystygnięcia.
Klasyczny sernik wyśmienicie smakuje bez dodatków, ale można go posypać cukrem pudrem lub pokryć polewą czekoladową.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję bardzo za komentarz :)